Головна Якими подіями війни Росія найбільше маніпулює?
Брехня росії
2 Q&A

Якими подіями війни Росія найбільше маніпулює?

Хто підірвав Каховську ГЕС?

Чи винне НАТО, що Росія напала на Україну?

Хто підірвав Каховську ГЕС?

Хто підірвав Каховську ГЕС?

Хто знищив Каховську ГЕС? Каховську ГЕС підірвали російські війська, які контролювали її з кінця лютого 2022 року. На це вказують докази як українських так і міжнародних експертів.

Каховська ГЕС була підірвана. Жодні випадкові потрапляння ракет не можуть знищити таку капітальну споруду, її можна лише підірвати зсередини, розмістивши в споруді значну кількість вибухівки. 6 червня 2023, в ніч руйнування ГЕС, фахівці норвезької дослідницької організації NORSAR, зафіксували сліди вибуху. Вибухи на Каховській ГЕС також зафіксував магнітометр і у Бухаресті (Румунія). Це повідомив американський дослідник Річард Кордаро, який має ступінь PhD у галузі фізики. Кордаро оприлюднив діаграму, на якій відображено вибух у Новій Каховці із похибкою 5 хвилин.

За даними ГУР МО України, окупанти замінували ГЕС ще у квітні 2022 року. Перед вибухом на ГЕС росіяни глушили зв’язок у Херсонській області за допомогою засобів радіоелектронної боротьби. Це є свідченням підготовки до підриву об’єкту. Російський солдат Гузенко, що служить в окупаційному контингенті на Херсонщині, підтвердив це і закликав підривати й інші греблі на Дніпрі.

9 червня 2023 року видання The New York Times з посиланням на високопосадовця з Адміністрації президента США повідомило, що американські розвідувальні супутники зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням. Це є свідченням того, що об’єкт попередньо замінували і підірвали росіяни, які його контролювали на той момент.

Російська пропаганда у руйнуванні Каховської ГЕС звинувачує HIMARS. Головна версія росіян — цілеспрямований і масований обстріл ГЕС зі сторони України. Пропаганда Росії постійно повідомляла про обстріли ГЕС з липня 2022 року. Вони заявляли про 300-500 ракет HIMARS, які були випущені протягом 5-ти місяців, але, за їх зведеннями, влучання були «поодинокі і більшість ракет була відбита ППО».

6 червня 2023 року нібито з української сторони було випущено 6 ракет — і одна ракета влучила та спричинила прорив. Тобто, за логікою російської пропаганди, 300-500 ракет наносили певну шкоду, але лише однієї ракети вистачило, щоб зруйнувати капітальну споруду шириною 65 метрів.
Кожна теза росіян суперечить сама собі — їх пропаганда доводить, що одна ракета зробила те, що не могли зробити сотні ракет. Висновок — ГЕС фізично не могла бути знищена ракетою.

Отже ГЕС була підірвана цілеспрямовано і сплановано — російськими військами, які контролювали ГЕС на той момент.

Цей текст створено на основі матеріалів Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Чи винне НАТО, що Росія напала на Україну?

Чи винне НАТО, що Росія напала на Україну?

Коротка відповідь, ні — НАТО не винне в тому, що Росія напала на Україну, хоча Росія всіляко намагається в цьому переконувати.

Північноатлантичний Альянс — це оборонний союз демократичних країн, який ніяк не загрожував Росії. Він був створений після Другої світової війни, як інструмент колективної безпеки цілої низки країн і ніколи не нападав та не захоплював території інших держав.

Росія постійно поширює вигадки про якісь американські біолабораторії чи незаконні бази НАТО на території України, а також про те, що нібито НАТО використовує Україну як буферну зону, щоб погрожувати Росії. Насправді ж на момент, коли Росія порушила кордони України у 2014-му році, в Україні діяв Закон «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики України», в якому була прописана норма про позаблоковий статус. Ніяких переговорів з Україною про її вступ Альянс тоді не вів. Навіть після початку російської агресії проти України у 2014 році країни НАТО не надавали Україні летальної зброї. То про які загрози для Росії з боку Альянсу може бути мова?

Якщо країни НАТО в чомусь і винні, то лише в тому, що надто пізно усвідомили небезпеку, яку несе агресивна політика Росії. США, Велика Британія, Франція та Німеччина, прагнучи запобігти подальшій ескалації та розширенню конфлікту, воліли не помічати той факт, що вона окупувала територію України, й обмежувалися санкціями проти Росії та спробами розв’язати конфлікт політико-дипломатичним шляхом. Зараз цілком очевидно, що це було помилкою і лише впевнило Росію в тому, що за агресію їй нічого не буде. Тепер в НАТО це усвідомили і вже прийняли до свого складу Фінляндію та Швецію попри погрози Росії. 

Аби виправдати свою агресивну політику, Росія перекладає відповідальність на всіх навколо — на Україну та її прозахідні прагнення, на країни Заходу кожну окремо за підтримку України та на НАТО в цілому. Таке перекладання відповідальності — одне із головних завдань російської пропаганди, яка існує для того, аби виправдовувати саму Росію, її політику та дезінформувати суспільства. Але висновок один: у війні не винні ні НАТО, ні Україна, а лише Росія.

Не знайшли потрібної відповіді?

Зворотний зв'язок важливий для нас! Якщо у вас залишилися питання або ви не знайшли потрібної інформації на сайті, будь ласка, напишіть нам. Наша команда допоможе вам знайти відповіді на ваші запитання та надати необхідну інформацію.

    Поставити запитання

    Проєкт відбувається за фінансування

    partner partner partner partner