Головна Як себе поводять українські біженці за кордоном?
Біженці
2 Q&A

Як себе поводять українські біженці за кордоном?

Чому українські біженці не повертаються в Україну?

Чому українські чоловіки живуть за кордоном і не йдуть воювати?

Чому українські біженці не повертаються в Україну?

Чому українські біженці не повертаються в Україну?

Чому українські біженці не повернуться до України прямо зараз? Тому що Україні триває війна, яка потенційно загрожує життю кожного жителя країни.

Прямо зараз існує пряма загроза життю кожного українця. За перші пів року війни в Україні загинуло 6 490 цивільних. Звіт ООН за першу половину 2023 року показав, що в Україні щодня гинули приблизно 6 мирних жителів і 20 діставали поранень. 86% жертв були на підконтрольній Україні території внаслідок обстрілів з важкої артилерії або авіаударів. І це тільки офіційна цифра, тобто це та кількість людей, яку вдалось верифікувати.

Тобто сьогодні в Україні не існує безпечних місць, адже російськими ракетами обстрілюють абсолютно кожну область України.

В Україні є проблеми з роботою. За даними соціологічної групи «Рейтинг», близько 40% опитаних втратили роботу після початку повномасштабного вторгнення. Причиною цього стало закриття бізнесів і компаній, зокрема через буквальне руйнування росіянами підприємств. Частина українських біженців не впевнена, що зможуть знайти роботу, якщо повернуться в країну під час війни.

Українці дитиноцентричні, тому розглядають своє повернення через призму потреб дітей. Серед українських біженців за кордоном перебуває до 50% дітей – близько 3 мільйонів. Дослідження до 2022 року показали, що добробут дітей – одна з найважливіших цінностей для українців. Якщо матері бачать, що діти адаптувалися і перестали відчувати стрес, вони залишаються.

Велика кількість українців повернеться після закінчення війни. У липні 2023 року 67% відповіли, що «точно» або «радше» повернуться. Але наразі фактор безпеки, перш за все для дітей, та неможливість отримати довоєнний рівень життя не дають українцям повернутися додому.

Чому українські чоловіки живуть за кордоном і не йдуть воювати?

Чому українські чоловіки живуть за кордоном і не йдуть воювати?

Не варто узагальнювати в цих питаннях. Не всі чоловіки-українці повинні і можуть воювати. Багато з тих, які перебувають за кордоном, мають на це абсолютно законні підстави. А є й чимало таких, які на початку повномасштабної війни повернулися до України.

Не всі чоловіки здатні та зобов’язані воювати. Мобілізації, згідно з українським законодавством, не підлягають чоловіки, у яких є троє чи більше неповнолітніх дітей, чоловіки, що самостійно виховують дитину або є опікуються людиною з інвалідністю, а також чоловіки, що непридатні до військової служби за станом здоров’я чи мають передбачену законом бронь у зв’язку зі своєю роботою на підприємстві, що належить до критичної інфраструктури. Всі вони можуть отримати дозвіл на виїзд за кордон. Такі дозволи також абсолютно законно отримують військовослужбовці, які перетинають кордон для лікування, реабілітації або їдуть на військові навчання, чоловіки, що є водіями, залізничниками чи моряками та здійснюють міжнародні рейси, а також чоловіки, які працюють у сфері культури або є спортсменами чи тренерами і беруть участь у міжнародних змаганнях. 

Також серед українських чоловіків за кордоном є й ті, які ще до війни в Україні поєднали своє життя з іншою країною, інтегрувалися туди та стали українськими діаспорянами — це теж нормальна практика. 

Крім того, є і багато таких чоловіків, які на початку повномасштабного вторгнення повернулися до України, щоб стати на її захист. Лише за пʼять перших днів великої війни з-за кордону повернулося в Україну майже 80 тис. українців, більшість з яких – чоловіки. 

Звісно, серед чоловіків-українців є ті, хто скориставшись своїми можливостями, втекли за кордон, аби уникнути мобілізації. І певний відсоток таких людей є в кожному суспільстві.

Не знайшли потрібної відповіді?

Зворотний зв'язок важливий для нас! Якщо у вас залишилися питання або ви не знайшли потрібної інформації на сайті, будь ласка, напишіть нам. Наша команда допоможе вам знайти відповіді на ваші запитання та надати необхідну інформацію.

    Поставити запитання

    Проєкт відбувається за фінансування

    partner partner partner partner