Головна Чи є Україна демократичною державою?
Україна
2 Q&A

Чи є Україна демократичною державою?

Чи можна вважати Майдан 2014 року державним переворотом?

Чому в Україні не проводять вибори?

Чи можна вважати Майдан 2014 року державним переворотом?

Чи можна вважати Майдан 2014 року державним переворотом?

Ні, події Революції Гідності 2014 року (які також називають Майданом) не мають жодної ознаки державного перевороту. 

Державний переворот – це стрімка, неконституційна і насильницька зміна влади, яка має конкретних організаторів. 

Наприклад, державним переворотом вважається Переворот 18 брюмера у Франції, коли 9 листопада 1799 року Наполеон розігнав парламент та став головою Консулату. 

У випадку ж Революції Гідності, по-перше, всі документально зафіксовані події цієї Революції, а саме — мирний протест проти ухваленого рішення тодішнього Кабміну про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом — відбувалися у конституційний спосіб, з волі народу. Оскільки єдиним джерелом влади в Україні є народ, який має право на зібрання і волевиявлення та відстоювання права на гідне життя, що було порушено урядом Януковича. Громадяни реалізовували своє право на мирний простест, і сама Революція носила ненасильницький характер, на який режим Януковича відповідав насиллям. Мова йде про перший силовий розгін студентів на Майдані 30 листопада 2013 року, в якому були нанесені травми 37 активістам, а вже в ніч на 22 січня 2014 року були вбиті перші 3 громадяни України . Загалом, за даними Генпрокуратури, всього під час Революції гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 104 із них загинули – більшість у лютому 2014 року (Лише в один день, 20 лютого 2014 року, смертельно поранені були 48 мирних учасників Революції Гідності).

По-друге, народний протест мав на меті не захоплення влади, а дотримання європейського курсу України. Після втечі Януковича його повноваження, згідно з Конституцією України, перейшли до голови Верховної Ради, і одним із ключових завдань стало якнайшвидше проведення виборів. Після подій Революції Гідності 2014 року Україна двічі провела вибори — президентські і парламентські. Світ визнав їх демократичність, прозорість та відповідність світовим стандартам. Тим самим Україна довела свою відданість цінностям демократії, на яку зазіхав режим Януковича, та стійкість демократичних інституцій.

Немає жодної об’єктивної причини вважати це державним переворотом. Наратив щодо перевороту є російською пропагандою, яка має на меті знецінити подію та виправдати захоплення Донбасу і Криму, і повномасштабну війну проти України. 

Цей текст створено на основі матеріалів Центру стратегічнх комунікацій та інформаційної безпеки

Чому в Україні не проводять вибори?

Чому в Україні не проводять вибори?

Конституція України забороняє проводити вибори в умовах воєнного стану. Окрім того, фізично не зможуть прийти на вибори та проголосувати близько 10 мільйонів громадян. Існує і ще ряд проблем іншого характеру. 

Конституція України забороняє проведення виборів  в умовах воєнного стану. І це є буквально небезпечно. Повноваження Президента можуть бути припинені тільки у випадках його відставки, неможливості виконання обов’язків, імпічменту або смерті. Також під час війни не можуть відбуватися вибори до українського парламенту. 

Фізично не зможуть прийти на вибори та проголосувати близько 10 мільйонів громадян. Проведення виборів за їхньої відсутності — це пряме порушення прав громадян. 

Перш за все, мова йде про військовослужбовців, які не зможуть голосувати, бо беруть участь у бойових діях та не мають на передовій відповідних умов для голосування. Станом на початок 2024 року, в ЗСУ служать близько 880 тисяч українців, більшість з яких — на передовій. 

Не зможуть повноцінно проголосувати і більше 7 мільйонів українських біженців, адже жодна країна, в яких вони зараз перебувають, не зможе це організувати. Під час виборів 2019 року у Польщі перебувало близько 200 тис. українців і працювало 4 дільниці. А сьогодні у Польщі проживають більше мільйона українців. Також не зможуть проголосувати громадяни, які проживають на тимчасово окупованих Росією територіях

Крім того, на українських виборах завжди присутні міжнародні спостерігачі. Забезпечення безпеки скупчення людей, як спостерігачів, так і працівників дільниць та громадян, які прийдуть голосувати, під час постійних обстрілів з боку Росії також є неможливим. 

Окрім всіх перелічених вище факторів, вибори є дорогим заходом. Сьогодні бюджет України спрямовується переважно на забезпечення обороноздатності країни, включаючи фінансування потреб українських Збройних сил. Також значна частка бюджету витрачається на соціальну допомогу для тих, хто постраждав від війни: людей, які втратили житло чи отримали важкі поранення, а також дітей, які стали сиротами внаслідок війни. За даними Міністерства фінансів, орієнтовна вартість виборів складає 250 мільйонів доларів. 

Українці завжди підтримували демократичні цінності, зокрема проведення виборів. Проте вибори мають бути проведені згідно з усіма процедурами. Всі громадяни України повинні мати вільний доступ до голосування, без загрози для життя від російської армії. Як тільки це буде досягнуто, вибори в Україні обов’язково відбудуться.

Не знайшли потрібної відповіді?

Зворотний зв'язок важливий для нас! Якщо у вас залишилися питання або ви не знайшли потрібної інформації на сайті, будь ласка, напишіть нам. Наша команда допоможе вам знайти відповіді на ваші запитання та надати необхідну інформацію.

    Поставити запитання

    НАШІ партнери

    partner partner partner partner