Головна Чи є Україна демократичною державою?
Україна
4 Q&A

Чи є Україна демократичною державою?

Чи можна вважати Майдан 2014 року державним переворотом?

Чому в Україні не проводять вибори?

Чи є Україна демократичною країною?

Чи залишається легітимним президент України Володимир Зеленський?

Чи можна вважати Майдан 2014 року державним переворотом?

Чи можна вважати Майдан 2014 року державним переворотом?

Ні, події Революції Гідності 2014 року (які також називають Майданом) не мають жодної ознаки державного перевороту. 

Державний переворот – це стрімка, неконституційна і насильницька зміна влади, яка має конкретних організаторів. 

Наприклад, державним переворотом вважається Переворот 18 брюмера у Франції, коли 9 листопада 1799 року Наполеон розігнав парламент та став головою Консулату. 

У випадку ж Революції Гідності, по-перше, всі документально зафіксовані події цієї Революції, а саме — мирний протест проти ухваленого рішення тодішнього Кабміну про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом — відбувалися у конституційний спосіб, з волі народу. Оскільки єдиним джерелом влади в Україні є народ, який має право на зібрання і волевиявлення та відстоювання права на гідне життя, що було порушено урядом Януковича. Громадяни реалізовували своє право на мирний простест, і сама Революція носила ненасильницький характер, на який режим Януковича відповідав насиллям. Мова йде про перший силовий розгін студентів на Майдані 30 листопада 2013 року, в якому були нанесені травми 37 активістам, а вже в ніч на 22 січня 2014 року були вбиті перші 3 громадяни України . Загалом, за даними Генпрокуратури, всього під час Революції гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 104 із них загинули – більшість у лютому 2014 року (Лише в один день, 20 лютого 2014 року, смертельно поранені були 48 мирних учасників Революції Гідності).

По-друге, народний протест мав на меті не захоплення влади, а дотримання європейського курсу України. Після втечі Януковича його повноваження, згідно з Конституцією України, перейшли до голови Верховної Ради, і одним із ключових завдань стало якнайшвидше проведення виборів. Після подій Революції Гідності 2014 року Україна двічі провела вибори — президентські і парламентські. Світ визнав їх демократичність, прозорість та відповідність світовим стандартам. Тим самим Україна довела свою відданість цінностям демократії, на яку зазіхав режим Януковича, та стійкість демократичних інституцій.

Немає жодної об’єктивної причини вважати це державним переворотом. Наратив щодо перевороту є російською пропагандою, яка має на меті знецінити подію та виправдати захоплення Донбасу і Криму, і повномасштабну війну проти України. 

Цей текст створено на основі матеріалів Центру стратегічнх комунікацій та інформаційної безпеки

Чому в Україні не проводять вибори?

Чому в Україні не проводять вибори?

Конституція України забороняє проводити вибори в умовах воєнного стану. Окрім того, фізично не зможуть прийти на вибори та проголосувати близько 10 мільйонів громадян. Існує і ще ряд проблем іншого характеру. 

Конституція України забороняє проведення виборів  в умовах воєнного стану. І це є буквально небезпечно. Повноваження Президента можуть бути припинені тільки у випадках його відставки, неможливості виконання обов’язків, імпічменту або смерті. Також під час війни не можуть відбуватися вибори до українського парламенту. 

Фізично не зможуть прийти на вибори та проголосувати близько 10 мільйонів громадян. Проведення виборів за їхньої відсутності — це пряме порушення прав громадян. 

Перш за все, мова йде про військовослужбовців, які не зможуть голосувати, бо беруть участь у бойових діях та не мають на передовій відповідних умов для голосування. Станом на початок 2024 року, в ЗСУ служать близько 880 тисяч українців, більшість з яких — на передовій. 

Не зможуть повноцінно проголосувати і більше 7 мільйонів українських біженців, адже жодна країна, в яких вони зараз перебувають, не зможе це організувати. Під час виборів 2019 року у Польщі перебувало близько 200 тис. українців і працювало 4 дільниці. А сьогодні у Польщі проживають більше мільйона українців. Також не зможуть проголосувати громадяни, які проживають на тимчасово окупованих Росією територіях

Крім того, на українських виборах завжди присутні міжнародні спостерігачі. Забезпечення безпеки скупчення людей, як спостерігачів, так і працівників дільниць та громадян, які прийдуть голосувати, під час постійних обстрілів з боку Росії також є неможливим. 

Окрім всіх перелічених вище факторів, вибори є дорогим заходом. Сьогодні бюджет України спрямовується переважно на забезпечення обороноздатності країни, включаючи фінансування потреб українських Збройних сил. Також значна частка бюджету витрачається на соціальну допомогу для тих, хто постраждав від війни: людей, які втратили житло чи отримали важкі поранення, а також дітей, які стали сиротами внаслідок війни. За даними Міністерства фінансів, орієнтовна вартість виборів складає 250 мільйонів доларів. 

Українці завжди підтримували демократичні цінності, зокрема проведення виборів. Проте вибори мають бути проведені згідно з усіма процедурами. Всі громадяни України повинні мати вільний доступ до голосування, без загрози для життя від російської армії. Як тільки це буде досягнуто, вибори в Україні обов’язково відбудуться.

Чи є Україна демократичною країною?

Чи є Україна демократичною країною?

Так, Україна є демократичною країною. В Україні стабільно змінюється влада, є багато незалежних медіа та розвинене громадянське суспільство — саме тому Євросоюз ухвалив рішення розпочати з Україною переговори про вступ. 

З моменту проголошення незалежності Україна є ледь не найстабільнішим прихильником демократії та її цінностей. В нашій країні заведено проводити справжні вибори і доволі часто змінювати владу — періодично були спроби впровадження авторитаризму в Україні і всі вони викликали потужний спротив суспільства. На це мало шансів. А ще в Україні багато незалежних медіа та розвинене громадянське суспільство, а також розвинуте місцеве самоврядування та широкий спектр прав громад.

Україна мала дві демократичні революції й обидві були абсолютно органічним імпульсом народу і перемогли. 11-й рік поспіль українці своїми життями відстоюють право на демократичний вибір та євроінтеграцію. Навіть під час воєнного стану, коли по суті є можливою військова диктатура, українці зуміли зберегти демократичні процеси в країнівлада реагує на петиції, чиновники втрачають посади через корупційні скандали, а фігуранти журналістських розслідувань опиняються під пильним оком правоохоронних органів. Тобто українці вміють не лише захищати свою свободу, а й користуватися нею. 

Звісно, не все так ідеально і в Україні є багато негативних явищ, як-от корупційні скандали. Але все це більшою чи меншою мірою є в різних країнах світу, навіть найдемократичніших. Україна — ще дуже молода держава, яка не так давно вийшла з-під радянського, а по суті російського впливу. За такий короткий термін налагодити всі процеси та механізми в країні так, щоб вони працювали, яку у сталих демократіях, дуже складно. До того ж навіть після відновлення Україною незалежності Росія всі ці роки намагалась впливати на процеси в нашій країні, підкуповуючи політичні еліти та поширюючи тут свій вплив і дезінформацію.

У нас ще дуже багато роботи на шляху внутрішніх перетворень, удосконалення законодавства та реформування країни. Але 23 червня 2022 року Україна отримала статус кандидата на вступ до Євросоюзу, а 14 грудня 2023 року Єврорада прийняла рішення про відкриття відповідних переговорів з Україною. Якби Україна не була демократичною і не доводила це неодноразово — ЄС не приймав би таких рішень.

Чи залишається легітимним президент України Володимир Зеленський?

Чи залишається легітимним президент України Володимир Зеленський?

Попри те, що Володимир Зеленський був обраний президентом України навесні 2019 року, він залишається легітимним главою держави навіть після п’яти років правління, які спливли 20 травня 2024 року. Адже ми в буквальному сенсі не маємо практичної можливості обрати його наступника і поки немає нового президента, продовжуються повноваження чинного.

Справді, згідно зі статтею 9 Закону України «Про Президента України та порядок припинення його повноважень», президента обирають строком на 5 років. Але в ті й же статті цього закону сказано, що президент виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України або в разі дострокового припинення його повноважень.

Однак наступника зараз ми обрати не можемо, адже Конституція України забороняє проводити вибори під час дії правового режиму воєнного стану. Окрім того, є низка практичних причин, які унеможливлюють зараз проведення виборів так, щоб вони могли вважатися легітимними. Детальніше про це читайте на нашому сайті. Тож оскільки немає можливості обрати нового президента, автоматично продовжуються повноваження чинного.

Повноваження президента також можуть бути припинені в разі його відставки, неспроможності виконувати їх за станом здоров’я, усунення з поста в порядку імпічменту або в разі його смерті. Всі ці підстави прописані в законі, але на разі вони також не мають практичного втілення. 

Головне — це безперервність і тяглість державної влади. Отже, президент України на абсолютно законних підставах зберігає свої повноваження до моменту вступу на посаду наступника.

Не знайшли потрібної відповіді?

Зворотний зв'язок важливий для нас! Якщо у вас залишилися питання або ви не знайшли потрібної інформації на сайті, будь ласка, напишіть нам. Наша команда допоможе вам знайти відповіді на ваші запитання та надати необхідну інформацію.

    Поставити запитання

    Проєкт відбувається за фінансування

    partner partner partner partner